Limfog, helstav

Limfog helstav tillverkas i huvudsak mot kundorder efter kundens önskemål. Men limfog helstav lagerhålls också för att bädda för snabba leveranser i både små och stora volymer. I tabellen finns de standardstorlekar som du kan välja mellan. Limfogen tillverkas i en A/B kvalité med putsning i 120 korn på A-sidan och 80 korn på B-sidan. Om du har särskilda önskemål på träslag, dimension, CNC-bearbetning och ytbehandling är du välkommen att skicka in en förfrågan till oss.

Dimensionstabell
TräslagKvaliteTjocklek (mm)Bredd (mm)Längd (mm)Information
AskA/B286502350
AskA/B30707730
BjörkA/B209002400
BjörkA/B207802300
Europeisk AskA/B426161200
Europeisk AskA/B306501750-4100Tillverkas i längderna 1750-4100mm
Europeisk AskA/B20664720-1450Tillverkas i längderna 720, 1000, 1200 & 1450mm
Europeisk AskA/B14664720-1450Tillverkas i längderna 720, 1000, 1200 & 1450mm
FuruA/B42616900/1100/1500
BjörkA/B208402400
Europeisk EkA/B306643020+
Europeisk EkA/B306642220
Europeisk EkA/B306641420
Europeisk EkA/B306641020
Europeisk EkA/B306752150+Längdintervall 100 mm
Europeisk EkA/B206641680
Europeisk EkA/B206641240
Europeisk EkA/B206641000
Europeisk EkA/B20664720
Europeisk EkA/B146641580
Europeisk EkA/B146641240
Europeisk EkA/B146641000
Europeisk EkA/B14664720-1580Tillverkas i längderna 720, 1000, 1240 & 1580mm
Europeisk EkA/B406722050+Längdintervall 100mm
FuruA/B306642100Kvistren
Europeisk EkA/B206352100+Längdintervall 100 mm
Europeisk EkA/B206642100+Längdintervall 100 mm
Europeisk EkA/B306501920+Längdintervall 100 mm
Europeisk AskA/B206352450
ValnötA/B306502320
ValnötA/B306501920
ValnötA/B306641920
ValnötA/B306642320

Låt oss berätta mer om möjligheterna med KG List

Fyll i ditt namn, telefonnummer och e-post så återkommer vi till dig.

Våra produkter

Treskikt

Treskiktslimfogen är det perfekta materialet för dig som vill ha en formstabil skiva i massivträ. Produkten tillverkas i björk, europeisk ek, amerikansk al, valnöt och ask. Efterfrågan är stor och treskikten är idag vår enskilt största produkt.

Läs Mer

Limfog

Limfogen tillverkas både mot vårt lagersortiment och orderstyrt efter kundens önskemål med hänsyn till vad som är tekniskt möjligt. Kvalitén på limfogen avgör valet av råmaterial och kan variera från helstav eller fingerskarvat i olika råvarukvalitéer.

Läs Mer

Komponenter & List

Komponenter och List är en bred produktgrupp som består av möbelkomponenter, fallande listverk samt hyvlade och limmade komponenter. Genom vår flexibla produktion har vi möjlighet att skapa produkter för olika ändamål.

Läs Mer